HomeArticoleCum sa ...? › Cum sa folositi televizorul pe post de monitor de calculator

Cum sa folositi televizorul pe post de monitor de calculator

26 februarie 2011 | 18:24
V-ati gandit vreodata cum ar fi sa puteti juca un joc de pe laptop sau desktop direct pe televizorul din sufragerie? Dar cum ar fi sa urmariti un film tot in acelasi mod?
Cum sa folositi televizorul pe post de monitor de calculator

Identificati tipul de conexiune. Cele mai multe televizoare au trei tipuri de conexiuni de baza. Clasica mufa de tip coaxial, o intrare RCA/COMPOZIT (cu intrari galben, rosu si alb) si un conector S-Video. Cele mai recente televizoare pot avea si tipurile de conexiuni precum DVI, HDMI etc.

Achizitionati un cablu care sa lege unul din porturile computerului cu un port care sa se potriveasca de la televizor. De preferat este sa legati cele doua echipamente prin intermediul unui port digital, asa cum este cel DVI sau HDMI pentru o calitate superioara. Daca utilizati echipamente mai vechi este posibil sa trebuiasca sa achizitionati un adaptor, cum ar fi un adaptor VGA.


S-Video, in ziua de azi este probabil metoda cea mai folosita de a conecta un computer la televizor. Asta din cauza pretului mic pentru un astfel de cablu dar si multumita faptului ca aproape toate televizoarele din ziua de azi vin echipate cu un port S-Video. Aveti grija cand cumparati cablul pentru ca acestea sunt de doua tipuri, cu patru pini si cu sapte pini. Cele mai multe computere din ziua de azi sunt echipate cu un port de sapte pini, insa televizorul este posibil sa aiba un port S-Video pe patru pini.

VGA, este de preferat daca detineti un televizor HDTV. Cablul VGA ofera o calitate a imaginii mai buna decat S-Video si este la fel de accesibil la pret. Dezavantajul acestei modalitati de conexiune este faptul ca nu veti gasi un tip de conexiune VGA decat pe televizoarele care suporta HDTV.

DVI, sau "intervata digitala virtuala" este o alta metoda prin care puteti conecta calculatorul personal la TV. Aceasta metoda foloseste semnalul digital si va va oferii o imagine de calitate mult mai buna decat S-Video sau VGA. Din pacate, doar televizoarele recente au o astfel de optiune. In plus, cablul necesar conectarii nu este deloc ieftin.


HDMI, o alta optiune foarte buna pentru cei care vor calitate. Exista insa foarte putine calculatoare care detin un port HDMI. De cele mai multe ori insa poate fi folosit un cablu DVI, sansele de a se potrivi la portul HDMI sunt foarte mari.


In fine, odata conectate printr-un cablu va trebui sa selectati tipul de redare pentru televizor, de regula RGB PC sau unul dintre canalele Audio-Video si sa faceti urmatoarele setari la PC sau laptop (Windows 7): faceti click pe Start> Control Panel> Display sau Connect to a projector si selectati metoda dorita de afisare pe televizor.

Ca alternativa la cabluri puteti utiliza, de asemenea, o conexiune WiFi pentru a conecta fara fir laptopul sau PC-ul la televizor. Deoarece foarte putine televizoare nu au adaptor WiFi, va trebui sa instalati o unitate separata intre calculator si televizor. O solutie comuna se numeste PC wireless pentru televizor sau Digital Media Receiver. Acest dispozitiv se conecteaza foarte usor la televizor printr-un cablu AV si poate fi in relatie directa cu toate calculatoarele din casa.

Oricare dintre optiuni o alegeti pentru a conecta televizorul la PC sau la laptop noi va uram vizionare placuta.

Citeste mai multe despre: , , , , , , , ,
Vasile Damian

Ce parere au cititorii

cum contectez fara fir: www.avocat-juridic.ro

dcvavocat
23 februarie 2012, 12:21

Ne intereseaza conectarea laptopului la tv, fara fir, mai exact cum se face. Multumiri, echipa: www.avocat-juridic.ro

conectare wireless

catalin80
8 august 2011, 18:23

din pacate din cate stiu modelul asta de televizor nu are integrata tehnologie wireless ( precum WiDi de la Intel, sau alte solutii proprietare), asa ca incercarea de conectare wireless intre calculator si televizor este mult prea alambicata ca sa fie viabila

cum pot?

Stase
6 august 2011, 10:51

cum pot lega un adaptor wi-fi la mufa usb a televizorului? adica ce setari trebuiesc si cum sa le fac? Sony KDL-32EX402 este modelul,va rog sa ma ajutati

Cum sa folositi televizorul pe post de monitor de calculator

mariana
18 iulie 2011, 12:02

un articol foarte folositor ! O sa pun in practica sfaturile date. Multumesc !

ok

MariaRamona
28 iunie 2011, 19:40

Trebuie sa incerc acest sfat din punctul meu de vedere este destul de util

televizorul

iepurash27
3 mai 2011, 16:32

Orice LCD-TV este bun ca monitor cu conditia sa fie iesire PC si intrare TV digital ,am folosit TV-ul Sony ca monitor timp de o luna pana am luat Dell de 22 si sincer parca era mult mai bine pe TV-ul de 26,conectarea HDMI-HDMI Single acum am Dualview

cablu

cookiboos
25 aprilie 2011, 20:08

pai pt xbox stiu ca e VGA si nu cont cai televizor de ani 90 graficiles tot la fel de marfa dar legat de calculator nu stiu

Buna idee!!!

s1d3k1ck
25 aprilie 2011, 03:34

Va multumesc ITplay!!! Am stiut ca pot face asta dar nu mi-a suras ideea, acum ca am vazut ca totu care au comentat au fost asa entuziasmati voi incerca si eu!!! Multumesc mult si as vrea mult mult sa castig premiul cel mare pt. ca nu am banu destui pt el!!! :D

tv

Atv_lover
10 aprilie 2011, 19:17

am sa-mi conectez TV cu plasma:)) ingenios!!b-) bv!

....

Gabriel33
9 aprilie 2011, 00:41

Se vad foarte frumos filmele HD de pe calk pe un TV mare :-D

tv

adyy
12 martie 2011, 21:50

mati facut curios am sa incerc si eu

CONCURS!

Gabriela25
8 martie 2011, 18:02

PARE INTERESANT SI UTIL. O SA INCERC SI EU.

...

cassady
8 martie 2011, 15:24

si eu mi-am cnectat tv la calc si vreua sa spun ca e super pot sa vad toto ce-mi doresc

PC-TV

AlexStef
7 martie 2011, 00:34

Am incercat si eu o data si am realizat o conexiune intre PC si televizorul LED, mai mult pentru a testa aceasta posibilitate, decat pentru a folosi televizorul ca monitor. Este o mare diferenta, se vede mult mai bine pe TV, dar nu am nevoie de un ecran asa de mare in utilizarile zilnice ale calculatorului.

.....

CrysiZ
6 martie 2011, 22:00

Folositor,pentru cei ce detin un televizor mai performant sa zic asa.

Super

florin55
6 martie 2011, 10:37

Eu am conectat cam de acum 16 luni TV la laptop. Merge struna.

Foarte "cool"

eagle
6 martie 2011, 10:13

Fac asta de ceva timp si anume tin conectat televizorul la PC printr-un cablu HDMI! Sincer sa fiu cu o tastatura si mouse wireless devine mult mai placuta utlizarea desktop-ului sau a unui laptop indiferent de activitate,filme,navigare,jocuri ,etc!

nu am mai auzit asa ceva!!!

stellartois2012
6 martie 2011, 06:25

sincer acum vorbind serios , eu nu am stiut niciodata ca merge sa faci televizorul ca monitor

cosraz

cosraz
6 martie 2011, 00:14

acum il poti folosi pe post de orice

atentie

tech_fun
5 martie 2011, 22:46

in primul rand, nu este doar de preferat sa ai un hdtv ci este absolut necesar sa ai macar un tv hd-ready, daca nu full hd, pentru ca pe un tv clasic nu ai nici o sansa sa citesti acest comentariu fara efort... pentru urmarirea unui film este ok, dar ca sa lucrezi sau sa joci o strategie nu e indicat.

imi surade ideea

itirina
5 martie 2011, 17:32

e o.k

...

dorin
5 martie 2011, 16:32

tocmai mi-am schimbat televizorul si am avut placuta surpriza acasa sa constat ca il pot conecta si pe post de monitor la calculator

pro televizor

florentin
5 martie 2011, 12:05

filmele se vad mai bine pe televizor fata de un monitor cu tub. Iar televizorul are de regula si diagonala mai mare ca un monitor.

CONCURS

DORAN
5 martie 2011, 08:06

Foarte buna informatia

...

Runner
5 martie 2011, 01:14

Daca ai un monitor de 17" si un TV de 26+ atunci se merita sa cumperi un cablu HDMI si sa faci treaba asta... in rest... nu prea

pe tv

Stan
4 martie 2011, 23:52

cu o grafica foarte buna!!!!!!!

concurs

aurelia50
4 martie 2011, 23:35

Prima data o facea baiatul meu monitorul il facea sa fie legat nu stiu cum dar chiar sa conectez computerul la televizor,nu stiam prea multe detallii despre acest fapt, cum il facea fiul meu cel mic dar sincer a mers destul de clar la imagine,si el asa se uita de pe computer direct la televizor,si radea de mine finca am ramas cu gura cascata.

Jocuri pe TV?

marut
4 martie 2011, 22:32

Sincer nu ma vad jucand jocuri de strategie pe TV;))

Interesant ! :) (concurs)

sebibv19
4 martie 2011, 21:30

Chiar m-am gandit daca ar fi posibilitatea sa conectez computerul la televizor,nu stiam prea multe detallii despre acest fapt,nu sunt expert in IT,dar m-am gandit ca ar trebui sa existe posibilitatea de a vedea chiar si filme de pe computer direct la televizor. Fain !

opinie

NEXUSTHECORE
4 martie 2011, 19:02

E buna metoda am incercat-o si eu, dar pentru consola insa fara sunet cu o grafica destul de buna...

La un TV mai mare.claritatea e mai buna!

allexinnoalexys
4 martie 2011, 16:27

Eu l-am conectat la un televizor si merge bine iar claritatea e mai buna!

concurs

nadia_19_dia
4 martie 2011, 14:41

de multe ori m-am gandit si de foarte multe ori am si utilizat... este foarte bine sa faci conexiuni mai ales daca nu ai un monitor destul de performant

super

clau44
4 martie 2011, 14:04

chiar ingenioasa chestia,trebuie sa o incerc si eu

concurs

Minimal
4 martie 2011, 13:22

daaa...sunt foarte multe componente pe care le poti lega la tv de calc tv-tunner hdmi, S-Video, VGA si DVI

:

mihaelamicu2001
4 martie 2011, 12:11

Eu il folosesc de ceva vreme de post de monitor....insa doar la filme, videoclipuri..Ii pun fetitei mele desene pe el...Sotul il foloseste la jocuri...Am incercat si eu sa il folosesc pe net dar nu se poate pt ca scrisul este ilizibil...nu mi se pare o idee buna decat pentru filme si jocuri...

imi place

roxi16_1999
4 martie 2011, 10:42

imi surade ideea.sa stau comod in fata televizorului si sa ma joc

Logheaza-te ca sa poti comenta.
Discuta online cu un psiholog oricand!